ANSYS Kurulum Kılavuzu

1. Adım

ANSYS Kurulumunu gerçekleştirmek için bilgisayarınızı işletim sistemine göre (Windows, Linux) http://ftp.gazi.edu.tr/Programlar/ANSYS/ adresine girerek gerekli kurum dosyalarını bilgisayarınıza indiriniz. Kurulumun anlatımında Windows x64/Academic Packages anlatılacaktır.

ANSYS2019R1_WINX64_Disk1.iso ve ANSYS2019R1_WINX64_Disk2.iso paketlerini sanal sürücü olarak çalıştırarak, Disk1 içinde bulunan setup.exe dosyasını çalıştırız.

Daha sonra ekranda ANSYS Installaiton Launcher penceresi açılacaktır. Açılan pencereden, kurulumunu gerçekleştirmek istediğiniz, kurulum türün seçebilirsiniz. ANSYS ürünleri için Install ANSYS Products seçerek kuruluma başlayabilirsiniz.


2. Adım

Lisans anlaşmasını okuduktan sonra eğer kabul ediyorsanız I AGREE seçeneğine tıklayarak ileri ok tuşuna tıklayarak kuruluma devam edebilirsiniz.

3. Adım

Bu adımda ANSYS programını bilgisayarınızda hangi dizine kurmak istiyorsanız, Kurulum dizinini seçerek devam edebilirsiniz.


4. Adım

Bu adımda License Server Specification değerleri girilecektir.
ANSYSY Licensing Interconnect port number: 2325
ANSYS FlexNet port number: 1055
Lisans Sunucu Adresi : 10.252.0.69
Bilgileri gerekli alanlara yukarıdaki gibi girerek, İleri butonuna tıklayınız.

5. Adım

Kurulum seçeneklerini, kullanmak istediğiniz özelliklere göre göre belirleyerek İleri butonuna tıklayınız.

6. Adım

Bu aşamada kurulumun konfigürasyon yönetimi yapılmaktadır. Gerekli konfigürasyon ayarlarının seçimini yaparak İleri butonuna tıklayınız. konfigorasyonları, kurulumdan sonra yapmak için Skip all and configure later.... seçeneğini tıklayarak devam edebilirsiniz.

7. Adım

Kurulum özelliklerini bu aşamada kontrol edebilirsiniz. Kurulum seçeneklerinde düzenleme yapmak için geri giderek tekrar düzenleme yapabilirsiniz.

8. Adım

Bu adımda kurulum gerçekleşmektedir. Kurulum bilgisayarınızın donanım özelliklerine göre de yaklaşık 60 Dk sürmektedir.


9. Adım

Bu aşamada kurulumun tamamlandığı görülmektedir. Kurulumda çıkmak için EXIT butonuna tıklayınız.

10. Adım

ANSYS Programının arayüzü.